Czy gorąca czekolada łagodzi objawy stwardnienia rozsianego?

Admin/ 29 kwietnia, 2019/ neurologia, nowości, ogólne

Wypicie kubka gorącego kakao jest nie tylko przyjemnością, ale i ma właściwości zdrowotne. Jak właśnie udowodnili naukowcy z Wielkiej Brytanii, taki napój może pomóc chorym na stwardnienie rozsiane w łagodzeniu niektórych objawów tej choroby.

Stwardnienie rozsiane, inaczej sclerosis multiplex (SM) to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się zanikiem osłonek mielinowych, chroniących neurony. Komórki nerwowe pozbawione osłonki umierają. U osoby z SM następuje zakłócenie przewodzenia impulsów nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym, skutkiem czego chory ma np. zaburzenia koordynacji, inne zaburzenia ruchowe, czuciowe, czy widzenia. Często pojawia się przewlekłe zmęczenie.

SM to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że komórki własnego organizmu, w tym przypadku limfocyty (komórki układu odpornościowego) atakują osłonkę mielinową, uznając ją za ciało obce, którego należy się pozbyć. W mózgu i układzie nerwowym powstaje proces zapalny, obrzęk i dochodzi do niszczenia tkanki nerwowej. Choroba prowadzi do mniejszej lub większej niepełnosprawności. Zazwyczaj zapadają na nią osoby młode, mające od 20 do 40 lat, ale zdarza się także w późniejszym wieku.

Naukowcy z Wydziału Żywienia na Oxford Brookes University (Wielka Brytania) sprawdzili, czy gorący napój czekoladowy może mieć wpływ na zmęczenie, odczuwanie bólu, czy fizyczną wytrzymałość chorych na stwardnienie rozsiane. Czekolada bowiem i jej główny składnik – kakao, oprócz wartościowych składników mineralnych, węglowodanów, białka, tłuszczy, kofeiny i teobrominy zawiera flawonoidy, które wpływają m.in. na śródbłonek naczyń krwionośnych i zapobiegają procesom zapalnym.

Badacze podzielili na dwie, grupę 40 osób z niedawno zdiagnozowaną formą postępująco-nawracającą SM. Pierwsza z nich piła codziennie kubek gorącej czekolady z mlekiem ryżowym, druga stanowiła grupę kontrolną. Badanie trwało 6 tygodni i przez ten czas u pacjentów regularnie sprawdzano nasilenie zmęczenia oraz aktywność ruchową. Zmęczenie oceniano codziennie o 10.00, 15.00 i 20.00, w skali od 1 do 10.

Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że osoby pijące codziennie gorący napój kakaowy osiągały lepsze rezultaty w teście na krokomierzu (mogły zrobić więcej kroków w ciągu sześciu minut), odczuwały mniejszy ból i były mniej zmęczone.

Naukowcy przekonują, że ich obserwacja może okazać się użyteczna w terapii chorych na stwardnienie rozsiane. Co prawda, na razie to tylko początek, ale Brytyjczycy chcą przeprowadzić badanie kliniczne na większą skalę, by potwierdzić swoją hipotezę i w prosty sposób pomóc chorym.

Share this Post