Nowoczesne leczenie ran cukrzycowych

Admin/ 25 października, 2023/ medycyna regeneracyjna, nowości, ogólne, seniorzy

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru opracowali nową metodę leczenia ran cukrzycowych, która jest około trzykrotnie szybsza niż dotychczasowe sposoby postępowania.

Użyli w niej hydrożelu z komórkami skóry i magnetycznymi nanocząsteczkami, które są stymulowane przez bezprzewodowe pole magnetyczne.

W żelu znajdują się dwa typy komórek skóry – keratynocyty (niezbędne do naprawy skóry) i fibroblasty (potrzebne do tworzenia tkanki łącznej) – oraz małe cząsteczki magnetyczne.

Leczenie polega na nałożeniu bandaża z hydrożelem i zadziałaniu polem magnetycznym, by zaktywować komórki i przyspieszyć regenerację skóry. Jedna sesja lecznicza trwa od 1 do 2 godzin.

Badania laboratoryjne wskazały na zwiększoną aktywność fibroblastów, zwiększenie szybkości wzrostu komórek o około 240 % i ponad dwukrotnie zwiększenie produkcji kolagenu, kluczowego przy leczeniu ran.

Nowy wynalazek pozwala również na nie tylko pobudzanie znajdujących się tam komórek skóry do regeneracji, ale i na regulowanie w ranie poziomu cukru we krwi, odbudowywanie uszkodzonych naczyń krwionośnych i poprawienie przepływu krwi.

Zdaniem naukowców, w przyszłości nową metodę będzie można wykorzystać do leczenia innych typów ran, takich jak oparzenia, owrzodzenia lub rany pooperacyjne.

źródło:

https://news.nus.edu.sg/innovative-magnetic-gel-that-heals-diabetic-wounds-three-times-faster/

Share this Post