Sztywność komórek w diagnozie raka
A gdyby tak móc wykryć raka już na poziomie jednej komórki?… Leczenie byłoby szybsze i znacznie skuteczniejsze. O wiele lepiej jest bowiem zidentyfikować ognisko nowotworu już na poziomie pojedynczej komórki niż w skali dużego złośliwego guza.
Komórki nowotworowe są znacznie bardziej miękkie niż normalne komórki, co pozwala im przeciskać się przez ciasne szczeliny i szybko rozprzestrzeniać się po całym organizmie, tworząc przerzuty. Potem grupy komórek modyfikują swoje otoczenie, tworząc sztywne guzy, które chronią je przed zagrożeniami zewnętrznymi.
Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham w Wielkiej Brytanii skorzystali z tego faktu i opracowali urządzenie endoskopowe, które może trójwymiarowo obrazować sztywność poszczególnych komórek biologicznych w złożonych organizmach.
Nowa technologia mierzy sztywność komórek wewnątrz ludzkiego ciała za pomocą cienkiej jak włos sondy endoskopowej. Dzięki niej można po raz pierwszy określić nieprawidłową sztywność tych pojedynczych mikroskopijnych obiektów, co ma szanse pomóc lekarzom wcześniej wykrywać i leczyć raka.
Jak przekonują naukowcy metoda jest nieinwazyjna, nietoksyczna i powiązana z technologią, która może ilościowo określić obecność komórek nowotworowych przy użyciu sztucznej inteligencji. Narzędzie osiąga niezwykle wysoką rozdzielczość obrazowania, wykrywając sztywność obiektów wielkości nanometrów.