Ujarzmianie czerniaka

Admin/ 17 marca, 2019/ nowości, onkologia

Czerniak to bardzo niebezpieczny nowotwór skóry, występujący w wielu odmianach. Jego rozwojowi sprzyja wystawienie na promieniowanie UV, które może powodować mutacje genetyczne w komórkach i uruchomić proces prowadzący do rozwoju choroby. Na całym świecie prowadzone są badania mające pomóc zrozumieć ten rodzaj raka (dający wczesne przerzuty) i doprowadzić do opracowania metod jego terapii.

Podobnie jak inne nowotwory, czerniak ma wiele postaci. Jednym z najbardziej zjadliwych jego typów jest ten, wywołany przez gen NRAS, prowadzący do 25% postaci raka skóry. Gen NRAS uruchamia produkcję białek o tej samej nazwie i kaskadę zmian komórkowych, prowadzącą do pojawienia się komórek nowotworowych w krwi i układzie chłonnym, co szybko wywołuje powstawanie ognisk chorobowych w wielu miejscach w organizmie.

Badania nad postacią czerniaka wywołaną przez NRAS finansowane są przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym między innymi przez Boston University, USA, oraz National Natural Science Foundation of China, Chiny. Badacze odkryli, że aby NRAS został aktywowany i tym samym, aby rozpoczął się proces nowotworzenia, potrzebne jest białko o nazwie STK19, kodowane przez gen STK19. To właśnie ono pełni rolę włącznika produkcji białek NRAS.

Naukowcy opracowali metodę pozwalającą na wyłączenie genu STK19. Zapobiegli tym samym produkcji białka STK19, a kaskada NRAS została zatrzymana. W ten sposób udało się powstrzymać proces rozwoju czerniaka w doświadczeniach laboratoryjnych, prowadzonych na kulturach komórek skóry i w eksperymentach na zwierzętach. Następnym krokiem ma być przetestowanie tego rozwiązania u ludzi.

Share this Post