Ultradźwiękami w raka wątroby
Trudny do leczenia rak wątroby znajduje się w pierwszej dziesiątce zgonów spowodowanych nowotworem w USA i na całym świecie. Jak informuje Uniwersytet Michigan teraz na horyzoncie pojawia się nowa oręż – histotrypsja, czyli leczenie ultradźwiękami.
Naukowcy z tego uniwersytetu opracowali technologię, która niszczy nowotwór wątroby u szczurów. Zastosowane ultradźwięki zabijają 50 – 70% komórek rakowych. Pozostałą część nowotworu oczyszcza system immunologiczny tych zwierząt. Robi to tak skutecznie, że nie zaobserwowano nawrotu, czy przerzutów u ponad 80% szczurów.
Leczenie nowotworów metodą histotrypsji objęte jest badaniami klinicznymi w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach europejskich.
Jak powiedział Zhen Xu, profesor inżynierii biomedycznej z Uniwersytetu Michigan: “Nasz transduktor, zaprojektowany i zbudowany w UM, dostarcza impulsy ultradźwiękowe o wysokiej amplitudzie o długości mikrosekund, aby skupić się na guzie, by go rozbić. Tradycyjne urządzenia ultradźwiękowe używają pulsów o niższej amplitudzie w celu produkowania obrazu.”
Transduktor z UM generuje w tkance mikrobąbelki, które gwałtownie się rozszerzają i zapadają, co niszczy guza.
Prace naukowców z Uniwersytetu Michigan są bardzo ważne, gdyż w przypadku raka wątroby trudno zastosować odpowiednie leczenie z uwagi na umiejscowienie nowotworu. Dodatkowo, dotychczas stosowana terapia ma wiele efektów ubocznych i nie wyklucza nawrotów guza.
źródło: https://news.umich.edu/tumors-partially-destroyed-with-sound-dont-come-back/