Skierowanie na terapię naturą
Przebywanie w otoczeniu natury, a także zaangażowanie w prace związane z dbałością o przyrodę ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Wielu z nas o tym wie, a dowodzą tego m.in. Brytyjczycy, którzy w ramach programu tamtejszej służby zdrowia: „NHS England green social prescribing” (ekologiczne leczenie w angielskiej publicznej służbie zdrowia) sprawdzali wpływ terapii naturą na osoby z depresją i lękiem.
W Wielkiej Brytanii testowany jest projekt: „Green social prescribing”, gdzie pacjent ma okazję wziąć udział w zajęciach przyrodniczych w społeczności, czyli jednocześnie spotkać się z innymi ludźmi i mieć kontakt z przyrodą.
Wyniki brytyjskiego eksperymentu wykazały, że angażowanie się w takie aktywności jak ogrodnictwo, rolnictwo społeczne, uważność na świeżym powietrzu i rękodzieło, jak również ćwiczenia znacznie poprawia nastrój i zmniejsza lęk w ciągu 12 tygodni. Korzyści są zaś porównywalne z krótkoterminową terapią poznawczo-behawioralną.
W badaniu brało udział 220 osób z różnych środowisk w wieku od 18 do 85 lat z Humber and North Yorkshire w Anglii. Zajęcia odbywały się w okresach od 1 – 4 tygodni, 5 – 8 tygodni i 9 – 12 tygodni. Badacze odnotowali u tych obserwowanych poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego. Największa poprawa nastroju i zmniejszenie poziomu lęku wystąpiły u osób, które uczestniczyły w najdłuższym i najintensywniejszym projekcie.
Badacze opowiadają się za inwestowanie w ten program. Ich zdaniem, związane z przyrodą aktywności na świeżym powietrzu, na które lekarz rodzinny może wystawić skierowanie, przyniosą korzyści nie tylko jednostkom, ale także lokalnym społecznościom.