Kąpiele leśne dla młodzieży z miast

Admin/ 8 maja, 2024/ nowości, ogólne

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie nastolatki mieszkające w miastach mogą poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, angażując się w „kąpiele leśne”, które polegają na przebywaniu w ciszy i spokoju wśród drzew.

Elementy urbanistyczne w miastach, takie jak motywy przyrodnicze i naturalny krajobraz wzmacniają pozytywne reakcje emocjonalne młodych ludzi.

Młodzież ankietowano pod kątem ich reakcji emocjonalnych na różne otoczenie miejskie, w tym parki, ścieżki, dzielnice mieszkalne, węzły komunikacyjne i rzeki. Według badania poziom lęku u młodych osób może spaść o 9%, gdy przez dwie, trzy minuty stoją i wpatrują się w miejskie jezioro. Jednak ta sama ilość czasu spędzonego w tętniącym życiem centrum miasta powoduje 13% wzrost poziomu niepokoju.

Jak mówi Leia Minaker, dyrektor w Future Cities Initiative: „Po raz pierwszy udało się ocenić, jak bardzo niepokój zmniejsza się, gdy dzieci przebywają w parku, a nie w centrum miasta.”

Badanie podkreśla, jak ważne jest zrozumienie wpływu otoczenia miejskiego na dzieci i młodzież, ponieważ lęk i depresja to dwie główne przyczyny chorób w tej grupie wiekowej.

Planiści i deweloperzy nowych miast będą mogli wykorzystywać dane z przeprowadzonego badania i włączać akcenty przyrodnicze do poszczególnych elementów urbanistycznych.

źródło: https://uwaterloo.ca/news/media/teens-benefit-forest-bathing-even-cities

Share this Post