Fagi i antybiotyki przeciw bakteriom
Naukowcy z Charité – Universitätsmedizin Berlin przyjrzeli się, jak lepiej leczyć ciężkie zapalenie płuc. Skupili się na przypadkach, gdy chorobę wywołują trudne do pokonania bakterie (Pseudomonas aeruginosa), często u pacjentów podłączonych do respiratora (tzw. VAP). Sprawdzali, czy połączenie fagów (czyli specjalnych wirusów, które niszczą tylko bakterie) z antybiotykami (takimi jak meropenem) działa lepiej niż te metody stosowane osobno.
W swoich badaniach, prowadzonych na myszach, odkryli, że terapia łącząca fagi i antybiotyk była znacznie skuteczniejsza. Dzięki niej bakterie znikały szybciej i całkowicie. Myszy leczone w ten sposób szybciej wracały do zdrowia, miały mniej objawów infekcji, a ich płuca były mniej uszkodzone. Co ważne, nie zauważono żadnych negatywnych skutków ubocznych.
Co ciekawe, okazało się, że można było używać mniejszych dawek zarówno antybiotyku, jak i fagów, a leczenie nadal było tak samo skuteczne. To bardzo dobra wiadomość, bo niższe dawki to mniejsze ryzyko działań niepożądanych.
Podsumowując, naukowcy uważają, że to połączenie fagów i antybiotyków to bardzo obiecująca metoda walki z zapaleniem płuc wywołanym przez oporne bakterie. Fagi szybko i precyzyjnie eliminują bakterie, a antybiotyki zapewniają długotrwałą ochronę. Jednak, aby tę metodę można było stosować u ludzi, koniecznych jest bardzo wiele dalszych badań.