Ultra czujnik nowotworów

Admin/ 11 grudnia, 2022/ nowości, ogólne, onkologia, sprzęt diagnostyczny

Naukowcy, pracując nad czułymi metodami wykrywania nowotworów, opracowali metodę płynnej biopsji, która ma zastosowanie w diagnozowaniu nowotworów mózgu. Stworzyli czujnik, który na podstawie jednej kropli krwi potrafi określić, czy i z jakim nowotworem mamy do czynienia.

Aby móc leczyć nowotwory mózgu niezbędne jest określenie czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa oraz czy powstała w mózgu, czy wskutek przerzutów z innych organów. Dzięki płynnej biopsji i metodzie opracowanej przez badaczy kropla krwi może udzielić odpowiedzi na pytanie, czy jest to pierwotny guz mózgu, wtórny, czy też przerzut z płuc, piersi czy jelita grubego.

Dodatkowo naukowcy zdołali dopracować tę metodę w taki sposób, że po przeprowadzonym badaniu wiadomo, w którym z regionów mózgu znajduje się nowotwór. Materiał na ten temat ukazał się w ACS Nano.

Z technicznego punktu widzenia badacze wykorzystali wiązki laserowe o dużej intensywności do utworzenia trójwymiarowych nanowarstw tlenku niklu i niklu na chipie niklowym. W ten sposób powstał ultraczuły bioczujnik, który jest w stanie wykryć, pochodzące z tkanki nowotworowej kwasy nukleinowe, białka i lipidy, które przedostały się do krwi. Do detekcji stosuje się również powierzchniowo wzmocnioną spektroskopię Ramana oraz głęboką sieć neuronową.

źródło: https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2022/september/biosensor-detects-brain-tumors-with-less-than-a-drop-of-blood.html

Share this Post