O tym, że leczenie uszkodzonego rdzenia kręgowego do najprostszych nie należy wie już chyba każdy. Oczywiście należałoby tu dodać, że tego rodzaju kuracji nie ma jeszcze w powszechnie dostępnej medycynie i trzeba będzie długo poczekać zanim jakiekolwiek metody zostaną wprowadzone do standardów postępowania klinicznego. Ale, no właśnie, jest pewne „ale”. Naukowcy na całym świecie pracują nad „ożywieniem” uszkodzonego rdzenia kręgowego i prześcigają się w pomysłach oraz zaprzęgają do swoich doświadczeń najnowsze nowinki medyczne i techniczne. Tym razem napiszę nt. wykorzystania druku 3D i komórek macierzystych do prób odtworzenia fragmentów uszkodzonego rdzenia.
To właśnie naukowcy z University of California San Diego School of Medicine, Institute of Engineering in Medicine wydrukowali na drukarce 3D fragment rdzenia kręgowego, następnie zaopatrzyli go w nerwowe komórki macierzyste i zaimplantowali szczurom z uszkodzonym rdzeniem. Wydrukowany w 3D sztuczny, maleńki rdzeń (o wielkości 2 mm), z jeszcze mniejszymi otworkami, stanowiącymi przestrzeń dla rosnących komórek nerwowych, stał się dla nich rusztowaniem i pomógł w scaleniu nowych komórek nerwowych z obecnymi w rdzeniach szczurów.
Bez takiego rusztowania aksony (komórki nerwowe) rosłyby we wszystkich kierunkach, tworząc bezładną plątaninę. Tuziny mikroskopijnych kanalików, o szerokości 200 mikrometrów, pozwoliły nowym komórkom rosnąć wzdłuż miejsca uszkodzenia rdzenia w sposób uporządkowany, naprawiając defekt.
Amerykańscy naukowcy podkreślają, że ich drukarka 3D drukuje taki dwumilimetrowy implant w czasie 1,6 sekundy. Dla porównania, wydrukowali również fragment ludzkiego rdzenia o wielkości 4 cm, na co potrzebowali 10 minut.
Prowadząc swoje doświadczenie, badacze udowodnili, że implanty 3D z komórkami macierzystymi wypełniły zakładaną rolę. Dodatkowo umożliwiły wniknięcie do nich naczyń krwionośnych, co pozwoliło na odżywianie aksonów. Obserwując szczury kilka miesięcy od przeprowadzenia zabiegu badacze zauważyli znaczną poprawę funkcji motorycznych w tylnych łapkach gryzoni. Teraz zamierzają powtórzyć doświadczenie u większych zwierząt, a docelowo, mają nadzieję na przeprowadzenie testów klinicznych u ludzi.
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.