Demencja a dieta śródziemnomorska
Jak wiadomo, na nasze zdrowie ma wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest to, co wybieramy do jedzenia. Naukowcy z Newcastle University w Wielkiej Brytanii odkryli, że osoby, które stosują dietę podobną do śródziemnomorskiej, mają o 23% mniejsze ryzyko zachorowania na demencję niż osoby, które jej nie jedzą.
Dieta śródziemnomorska zawiera dużo owoców, warzyw, orzechów, pełnych ziaren, ryb i owoców morza oraz oliwy z oliwek. Taka dieta jest bogata w antyoksydanty, witaminy i zdrowe kwasy tłuszczowe, które pomagają chronić komórki mózgu przed uszkodzeniem i zapaleniem.
Ale czy może ona chronić przed demencją, czyli zespołem objawów spowodowanych uszkodzeniem lub utratą komórek nerwowych w mózgu i w konsekwencji zaburzeniami pamięci, myślenia i zachowania?
Naukowcy przeanalizowali dane 60 298 osób z Biobanku w Wielkiej Brytanii, które przeszły ocenę żywieniową. Badanie, prowadzone ok. 10 lat, wykazało, że dieta śródziemnomorska z wysokim spożyciem zdrowych roślinnych pokarmów wiązała się ze zmniejszonym ryzykiem demencji, w dodatku niezależnie od predyspozycji genetycznych.
Wyniki badania sugerują, że nawet dla osób z wyższym ryzykiem genetycznym zachorowania na demencję, lepsza dieta może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Choć oczywiście konieczne są dalsze badania.
Brytyjski eksperyment jest jedną z największych tego typu obserwacji.
źródło: https://www.ncl.ac.uk/press/articles/latest/2023/03/mediterraneandietdecreaseddementiarisk/