Na uszkodzony rdzeń kręgowy implant 3D

Admin/ 19 maja, 2019/ medycyna regeneracyjna, neurologia, nowości, rdzeń kręgowy

O tym, że leczenie uszkodzonego rdzenia kręgowego do najprostszych nie należy wie już chyba każdy. Oczywiście należałoby tu dodać, że tego rodzaju kuracji nie ma jeszcze w powszechnie dostępnej medycynie i trzeba będzie długo poczekać zanim jakiekolwiek metody zostaną wprowadzone do standardów postępowania klinicznego. Ale, no właśnie, jest pewne „ale”. Naukowcy na całym świecie pracują nad „ożywieniem” uszkodzonego rdzenia kręgowego i prześcigają się w pomysłach oraz zaprzęgają do swoich doświadczeń najnowsze nowinki medyczne i techniczne. Tym razem napiszę nt. wykorzystania druku 3D i komórek macierzystych do prób odtworzenia fragmentów uszkodzonego rdzenia.

To właśnie naukowcy z University of California San Diego School of Medicine, Institute of Engineering in Medicine wydrukowali na drukarce 3D fragment rdzenia kręgowego, następnie zaopatrzyli go w nerwowe komórki macierzyste i zaimplantowali szczurom z uszkodzonym rdzeniem. Wydrukowany w 3D sztuczny, maleńki rdzeń (o wielkości 2 mm), z jeszcze mniejszymi otworkami, stanowiącymi przestrzeń dla rosnących komórek nerwowych, stał się dla nich rusztowaniem i pomógł w scaleniu nowych komórek nerwowych z obecnymi w rdzeniach szczurów.

Bez takiego rusztowania aksony (komórki nerwowe) rosłyby we wszystkich kierunkach, tworząc bezładną plątaninę. Tuziny mikroskopijnych kanalików, o szerokości 200 mikrometrów, pozwoliły nowym komórkom rosnąć wzdłuż miejsca uszkodzenia rdzenia w sposób uporządkowany, naprawiając defekt.

Amerykańscy naukowcy podkreślają, że ich drukarka 3D drukuje taki dwumilimetrowy implant w czasie 1,6 sekundy. Dla porównania, wydrukowali również fragment ludzkiego rdzenia o wielkości 4 cm, na co potrzebowali 10 minut.

Prowadząc swoje doświadczenie, badacze udowodnili, że implanty 3D z komórkami macierzystymi wypełniły zakładaną rolę. Dodatkowo umożliwiły wniknięcie do nich naczyń krwionośnych, co pozwoliło na odżywianie aksonów. Obserwując szczury kilka miesięcy od przeprowadzenia zabiegu badacze zauważyli znaczną poprawę funkcji motorycznych w tylnych łapkach gryzoni. Teraz zamierzają powtórzyć doświadczenie u większych zwierząt, a docelowo, mają nadzieję na przeprowadzenie testów klinicznych u ludzi.

zdjęcie: Designed by Creativeart / Freepik

Share this Post